Gordon and French - Hugh Bonneville Profile

click to enlarge
Hugh Bonneville

FILM
DIRECTOR
COMPANY
Paddington Bear (Henry Brown) Paul King Heyday Films
Monuments Men (Jeffries) George Clooney Smoke House
The Muppets...Again (Irish Journalist) James Bobin Disney
Burke and Hare (Lord Harrington) John Landis Ealing Studios
Third Star (Beachcomber) Hattie Dalton Western Edge Pictures
From Time to Time (Cpt. Oldknow) Julian Fellowes FT2T Films/Ealing
Glorious 39 (Gilbert Williams) Stephen Poliakoff BBC Films/1939 Ltd
Hippie Hippie Shake (John Mortimer) Beeban Kidron Working Title
Shanghai (Ben Sanger) Mikael Håfström Phoenix Pictures
Knife Edge (Charles Pollock) Tony Hickox Seven Arts/Knife Edge
Scenes Of A Sexual Nature (Gerry) Ed Blum Tin Pan Films
French Film (Jed Winter) Jackie Oudney Slingshot Films
One of Those Days (Mr Burrell) Hattie Dalton Memory Box Films
Four Last Songs (Sebastian Burrows) Francesca Joseph BBC Films
Man To Man (Fraser McBride) Régis Wargnier Skyline
Piccadilly Jim (Lord Wisbeach) John McKay Myriad Pics/Future Films
Underclassman (Felix Powers) Marcos Siega Miramax
Asylum (Max Raphael) David Mackenzie Paramount/Seven Arts
Stage Beauty (Samuel Pepys) Richard Eyre Tribeca/Returning Prods
Conspiracy of Silence (Father Dowling) John Deery Little Wing Films
Iris (Young John Bayley) Richard Eyre Miramax/Intermedia/BBC
The Emperor’s New Clothes (Bertrand) Alan Taylor Redwave Films
High Heels and Low Lifes (Farmer) Mel Smith Fragile Films
Blow Dry (Louis) Paddy Breathnach Miramax/Mirage
Mansfield Park (Mr Rushworth) Patricia Rozema Miramax/Hal
Notting Hill (Bernie) Roger Michell Working Title/Universal
Tomorrow Never Dies (Warfare Officer) Roger Spottiswoode MGM
Frankenstein (Schiller) Kenneth Branagh TriStar Pictures

TELEVISION
DIRECTOR
COMPANY
W1A John Morton BBC
Mr Stink (Mr Stink) Declan Lowney BBC
Da Vinci's Demons (Galeazzo Sforza) David Goyer Tonto Films
Getting On (Phillip Moore) Susan Tully BBC
Twenty Twelve 2 (Ian Fletcher) John Morton BBC
Rev I & II (Roland Wise) Peter Cattaneo Big Talk Prods/BBC
Doctor Who (Captain Avery) Jeremy Webb BBC Wales
Twenty Twelve (Ian Fletcher) John Morton BBC
Downton Abbey I,II&III (Earl of Grantham) Brian Percival Carnival Films/ITV
The Silence (Chris Edwards) Dearbhla Walsh Company Pics/BBC
Poirot: Orient Express (Masterman) Philip Martin Mammoth/ITV
Marple: Mirror Crack'd (Inspector Hewitt) Tom Shankland Mammoth/ITV
Ben Hur (Pontius Pilate) Steve Shill Alchemy/ABC
Legally Mad (Gordon Hamm) Kenny Ortega Warner Bros/NBC
Hunter (DSI Iain Barclay) Colm McCarthy BBC
Bonekickers (Prof Gregory 'Dolly' Parton) James Strong Mammoth/BBC
Lost In Austen (Claude Bennett) Dan Zeff Mammoth/ITV
Miss Austen Regrets (Rev Brook Bridges) Jeremy Lovering BBC Films/WGBH
Filth: The Mary Whitehouse Story (Sir Hugh Carleton Greene) Andy De Emmony Wall to Wall/BBC
Diary of a Nobody (Charles Pooter) Susanna White Clerkenwell/BBC
Freezing (Matt) Simon Curtis BBC
The Vicar of Dibley (Jeremy Ogilvy) Ed Bye Tiger Aspect/BBC
Five Days (DSI Iain Barclay) Otto Bathurst/Simon Curtis HBO/BBC
Tsunami: The Aftermath (Tony Whittaker) Bharat Nalluri Kudos/HBO/BBC
Beau Brummell (Prince Regent) Philippa Lowthorpe Flashback/HBO/BBC
Courting Alex (Julian Pritchard) Pamela Fryman Touchstone/CBS
Everything I Know About Men (Charles) James Burrows Touchstone/CBS
The Robinsons (George Robinson) Mark Bussell BBC
Hear The Silence (Andrew Wakefield) Tim Fywell Zenith North/C5
Love Again (Philip Larkin) Susanna White World Prods/BBC
Wren (Christopher Wren) Julian Birkett BBC
The Commander (James Lampton) Michael Whyte La Plante Prods/ITV
Daniel Deronda (Hanleigh Grandcourt) Tom Hooper BBC
Tipping the Velvet (Ralph Banner) Geoffrey Sax Sally Head/BBC
Dr Zhivago (Andrey Zhivago) Giacomo Campiotti Granada/ITV
The Gathering Storm (Ivo Pettifer) Richard Loncraine HBO/BBC
Sous Mes Yeux (James) Virginie Wagon Arte (France)
Impact (Phil Epson) John Strickland Company Pics/ITV
Hans Christian Andersen (Publisher) Philip Saville Hallmark
Midsomer Murders (Hugh Barton) Sarah Hellings Bentley Prods/ITV
Armadillo (Torquil Helvoir Jayne) Howard Davies BBC
The Cazalets (Hugh Cazalet) Suri Krishnamma BBC
Thursday the 12th (Brin Hopper) Charles Beeson Twenty Twenty TV/C4
The Biographer (Eric) Philip Saville Biographer Films/Pipeline
Take a Girl Like You (Julian Ormerod) Nick Hurran BBC
Madame Bovary (Dr Charles Bovary) Tim Fywell BBC
Murder Most Horrid (Inspector Dawson) Edgar Wright Talkback/BBC
Holding the Baby Series II (Gordon Muir) Matt Lipsey Granada Productions
The Scold’s Bridle (Tim Duggan) David Thacker BBC
Heat of the Sun (Rev Edward Herbert) Diarmuid Lawrence Carlton/ITV
Mosley (Bob Boothby) Robert Knights Alomo/Channel 4
Get Well Soon (Norman Tucker) Christine Gernon BBC
See You Friday (Daniel) Simon Massey Yorkshire Television
The Man Who Made Husbands Jealous (Ferdinand 'Ferdie' Fitzgerald) Robert Knights Anglia
Breakout (Peter Schneider) Moira Armstrong BBC
Married For Life (Steve Hollingsworth) Terry Kinane Carlton
Bugs (Nathan Pym) Sandy Johnson Carnival Films/BBC
EastEnders (Headmaster) Dermot Boyd BBC
My Night with Reg (Robert Ford) Roger Michell BBC
Punt & Dennis Show (Cdr. Shriker) Geoff Miles BBC
The Vet Series I (Alan Sinclair) David Blair Ikona/BBC
Stick With Me, Kid (Robin Huckle) Chris Nyby Buena Vista
Between The Lines (Henry Oakes) Ian Knox World Prods/BBC
Peak Practice (Dominic Kent) Jenny Killick Central
Sherlock Holmes (Victor Savage) Sarah Hellings Granada
Fair Game (Jeremy) Alan Dossor BBC
Cadfael (Daniel Aurifaber) Graham Theakston Central
Stalag Luft (Squadron Leader Barton) Adrian Shergold Yorkshire Television
Paul Merton: The Series (Captain) Liddy Oldroyd Hat Trick Prods/C4
Dodgem (Rick Bayne) Christine Secombe BBC
Chancer (Jaz) Alan Grint Central

THEATRE
DIRECTOR
COMPANY
The Cherry Moon Richard Eyre Old Cinema, University of Westminster
Cloaca (Jan) Kevin Spacey Old Vic
US and Them (Martin Phillips) Jenny Darnell Hampstead Theatre
The Handyman (Julian Field) Christopher Morahan Chichester/Tour
Habeas Corpus (Canon Throbbing) Sam Mendes Donmar Warehouse
My Night With Reg (Daniel) Roger Michell Criterion/Playhouse
The Devil’s Disciple (Dick Dudgeon) Christopher Morahan NT
Beautiful Thing (Tony) Hettie Macdonald Tour/Donmar
Hamlet (Laertes) Adrian Noble RSC
Amphibians (Brian Taylor) Michael Attenborough RSC
The Alchemist (Kastril / Surly) Sam Mendes RSC
‘Tis Pity She’s A Whore (Bergetto) David Leveaux RSC
Two Gentlemen Of Verona (Valentine) David Thacker RSC
The Virtuoso (Sir Samuel Hearty) Phyllida Lloyd RSC
She Stoops to Conquer (Tony Lumpkin) Prunella Scales NT Platform
Beatrice & Benedict (Claudio) Sarah Ream Festival Hall
School For Scandal (Charles Surface) Peter Wood NT
Once In A While (Peter Pears) Paul Godfrey NT Studio
Siege (General Fairfax) Michael Winter Colchester
Blue (Vivian) Tim Supple NT Studio
Juno & The Paycock (Bentham) Peter Gill NT
Dick Whittington (The Dame) Michael Winter Colchester
Look Back In Anger (Cliff) Michael Winter Colchester
The Taming Of The Shrew (Petruchio) Michael Winter Colchester
The Circle (Teddie) Richard Digby Day Colchester
Taking Steps (Tristram) Sonia Fraser Colchester
French Without Tears (Brian) Simon Usher Leicester Haymarket
Entertaining Strangers (Various) Peter Hall National Theatre
No Hand Signals (Tom) Tim Fywell NT Platform
Yerma (Juan) Di Trevis NT
School For Wives (u/s Horatio) Di Trevis NT
Midsummer Night’s Dream (Lysander) David Conville NSC European Tour
Romeo & Juliet (Abram) Declan Donnellan Regent’s Park
Arms & The Man (Officer) David Conville Regent’s Park