Gordon and French - Justin Salinger Profile

click to enlarge
Justin Salinger

FILM
DIRECTOR
COMPANY
Once Upon a Time in London(Harry White) Simon Rumley Gateway Films
Ray & Liz (Younger Ray) Richard Billingham Jacqui Davies
Crowhurst Simon Rumley Sterling Films
The Eichmann Show (David Arad) Paul Andrew Williams Feelgood Fiction
Everest (Ian Woodall) Baltasar Kormakur Working Title
Our Robot Overlords (Connor's Dad) Jon Wright Pinewood Films Ltd
We Are Monster (Dean) Antony Petrou Padmate Productions
Creature (Walsh) Bill Cororan Mediapro Studio
Heartless (Raymond) Phillip Ridley Richard Raymond Films
The Calling Jan Dunn Medb FIlms
Daylight Robbery (Norman) Barry Leoni Giant Films
Enduring Love (Frank) Roger Michell Ridgeway Prods
Revengers Tragedy (Ambitioso) Alex Cox Revengers Prods
Peaches (Johnny) Nick Grosso Stone Ridge Ent.
Velvet Goldmine Todd Haines Velvet Goldmine Prods.

TELEVISION
DIRECTOR
COMPANY
Doctor Who (Tasker) Bill Anderson BBC1
Humans (Connor) Carl Tibbetts Kudos Productions
Wagstaffe (Mark Regis) Colin Teague ITV London
The Windsors (George Osbourne) Adam Miller Channel 4
Rillington Place (Malcolm Morris) Craig Viveiros BBC TV
Midsomer Murders (Andrew Maplin) Charlie Palmer Bentley Productions
The Mill (James Windall) Susan Tully Darlow Smithson
Ripper Street 2 (Hinchcliffe) Andy Wilson Tiger Aspect
Dracula (Chief Constable Morrow) Brian Kelly Carnival Films and Television
The 7:39 John Alexander BBC TV
Being Human (Cooper) Philip John BBC TV
Casualty (David) Paul Murphy BBC TV
New Tricks (Merlin) Julian Simpson Wall to Wall
He Kills Coppers (Jeff) Adrian Shergold Ecosse Films
Doc Martin (Edward) Ben Bolt Buffalo Pictures
Whistleblowers (Ben) John MacKay Carnival Films
Empathy (Jack) David Richards Carnival Fillms
Beau Brummell (Meyer) Phillipa Lowthorpe BBC TV
A Line of Beauty (Russell) Saul Dibb BBC Television
Foyles War (Gallon) Jeremy Silberston Bentley Prods
The Bill (Ed Moorfield) Chris King Thames Television
Hitler: The Rise of Evil (Goebbels) Christian Duguay CBS/Alliance Atlantis
Trust (Adam) John Strickland Box TV
Murphy's Law (Neil) Maurice Phillips Tiger Aspect
Waking The Dead (Alec Garvey) Ed Bennett BBC
Offenders (Chris) Martin Morrison Ideal World
The Great Dome Robbery (Lee) Gabriel Range United Film & TV
The Vice (Curt) Roger Gartland Carlton
Dark Realm (Hewitt) Malcome Cross Warner Bros
London's Burning (Malcom) Gareth MilneI LWT

THEATRE
DIRECTOR
COMPANY
Ink (Brian) Rupert Goold Almeida Thaetre
Medea (Jason) Rupert Goold Almeida Theatre
Hansel and Gretel (Father) Katie Mitchell National Theatre
The Physicists (Newton) Josie Rourke Donmar Warehouse
Cat in the Hat Paris (The Fish in the Bowl) Katie Mitchell Cusack Projects Limited
The Homecoming (Teddy) David Farr RSC
Beauty & the Beast (Mr Pink) Katie Mitchell National Theatre
Through a Glass Darkly (Martin) Mike Attenborough Almeida Theatre
Pressure Drop (John) Chris Haydon On Theatre Company
Cat in a Hat (Fish in a bowl) Katie Mitchell National Theatre
Our Class (Abram ) Bijan Sheibani National Theatre
Nocturnal (Tall Man) Lindsey Turner Gate Theatre
The Birthday Party (Stanley) David Farr Lyric Hammersmith
Bliss (Window Dresser) Jo Hill Gibbons Royal Court
King of Hearts (Nick) Max Stafford-Clark Out of Joint
The Seagull (Medvedjenko) Katie Mitchell National Theatre
Pillars of Community (Hilmar) Marianne Elliott National Theatre
UN Inspector (Robchinski) David Farr National Theatre
A Dream Play Katie Mitchell National Theatre
Iphigenia At Aulis (Achilles) Katie Mitchell National Theatre
The Food Chain (Nat) Anna Mackmin Royal Court
Modern Dance for Beginners (co-lead) Jonathan Lloyd Soho Theatre
Kick for Touch (Jimmy) Josie Rourke Sheffield Crucible
Privates on Parade (Len Bonny) Michael Grandage Donmar Theatre
Iphegenia (Achilles) Katie Mitchell Abbey, Dublin
Under The Blue Sky (Nick) Rufus Norris Royal Court
Jump Mr Malinoff, Jump (Nicholai) Jonathan Lloyd Soho Theatre
The Backroom (Sandy) Jonathan Lloyd Bush Theatre
Perpetua (John) Jonathan Lloyd Birmingham Rep.
Peter Pan (Peter Pan) Fiona Laird National Theatre
Much Ado About Nothing (Borachio) Declan Donellan Cheek by Jowl
Chips with Everything (Dickie) Howard Davies National Theatre
Candide (Candide) David Farr The Gate
Dona Rosita the Spinster (Nephew/Youth) Phyllida Lloyd Almeida Theatre
Salome (Ensemble, Young Syrian) Michael Gordon National Studio
Dealer's Choice (Frankie) Patrick Marber National Theatre