Gordon and French - Silas Carson Profile

click to enlarge
Silas Carson

FILM
DIRECTOR
COMPANY
Untitled Paul Thomas Anderson (Rubio) Phantom Thread LTD
Postcards From London (George) Steve McLean Diablo Films
Miss You Already (Dr Butala) Catherine Hardwicke Embargo Films
Dying of the Light (Dr Sanjar) Paul Schrader DOL Productions
Blood Cells (Tariq) Luke Seomore & Joseph Bull Third Films
Locke (Dr Gullu) Steven Knight Shoebox Films
It's A Lot (Mr Patel) Femi Oyeniran Mirror Image
Clean Skin (Amin) Hadi Hajaig UK Film Studio
Pimp (Punter) Robert Cavanagh Cinematic Prods
Boogie Woogie (Surgeon) Duncan Ward Boogie Woogie Ltd.
Franklyn (Mark Hendrick) Gerald McMorrow Recorded Picture Co
Flawless (Reece) Michael Radford Future Films
Chromaphobia (Yoga Instructor) Martha Fiennes Little Wing Films
Hidalgo (Katib) Joe Johnstone Disney
Star Wars Trilogy (Lt. Williams+) George Lucas Lucas Films/Jak Film
Josephine (Diamond) Rajko Grlic Indigo Filmproduktion
Jeremiah (Hananiah) Harry Winer Lube Films
Feverpitch (Eddie The Waiter) David Evans Wildgaze Films
Horse Opera (Colin) Bob Baldwin Channel Four Films
Charmed (Issam) Alicia Duf
The Boy In The Shower (Joe) Mark Hillman Tartan Shorts
Saving Grace (Baz) Judith Burrows Burrows Films

TELEVISION
DIRECTOR
COMPANY
Eastenders (Haroon Zaman) John Howlett BBC TV
New Blood (James Deakin) Anthony Philipson BBC
Unforgotten (Marcus Archer) Andy Wilson ITV Studios
DCI Banks (Raheel) David Richards ITV
Tut (Akhenhaten) David Von Ancken Spike Network
Indian Summers (Nawab) David Moore Channel 4/PBS
The Casual Vacancy (Vikram Jawanda) Jonny Campbell HBO/BBC
The 'C' Word (Consultant) Tom Kirkby BBC
Glue (Dr Hussein) Daniel Nettheim Eleven Films/E4
Transporter (Dr Nuri Mangoush) Erick Canuel OKKO Productions
Strikeback II- Ep 10 (General Ramiz) Dan Percival Left Bank Pictures
Holby City (Sunil Bhatti-Regular) Daikin Marsh BBC TV
How Not To Live Your Life S3 (Brian) Sam Leifer Brown Eyed Boy/BBC
The Philanthropist (Rajinder) Andy Wilson Carnival/NBC
MI High (Well Fit Jim) Simon Hook Kudos Productions
Hunter (Mr Assad) Colm McCarthy BBC Television
Bonekickers (Kahmil Hammadi) James Strong Mammoth Screen
Waterloo Road (Stuart Bailey) Various Shed Productions
Outnumbered (Ravi) Guy Jenkin/Andy Hamilton Hat Trick
The Chase - Series 2 (Phil Carton) Ian Bevett Rollem Productions
The IT Crowd (Mr Pippin) Graham Linehan Talkback Thames
Warriors (Al-Adil) Nick Green Mark Hedgecoe
The Bill (Swift - 5 eps) Delyth Thomas Talkback Thames
Fear Stress And Anger (Jamie) Martin Dennis Hartswood/BBC
Hustle (Samar Kulvinder - Guest Lead) Colm McCarthy Kudos Productions
The Ten Commandments (Jered) Robert Dornhelm Hallmark
Spooks (The Prince - Guest Lead) Ulrich Reilly Kudos/BBC TV
Coronation Street (Vet) Tony Prescot Granada
Absolute Power (Reza Bin Laden) Tristram Shapiro BBC Television
William and Mary (Mr Ormerod) Mathew Evans ITV
The Grid (Raghib) Mikael Salomon Carnival Films/BBC
Lie With Me (Saul Pierson) Suzanna White Granada Television
Waking The Dead III (DI Crowther) Benedict Bolt BBC Television
The Project (Clive) Peter Kosminsky BBC Television
A & E (Raz Amin - series regular) Various Granada Television
Metrosexuality (Jonno) Rikki Beadle Blair Feelgood Fiction
Innocents (Ash Pawadi) Peter Kosminsky HTV for Channel 4
An Unsuitable Job For A Woman (Simon Wright) David Evans Ecosse Films
The Bill (Trimmer) Richard Holthouse Thames Television
Cold Lazarus (Johnson) Renny Rye BBC Television
Supply and Demand (O'Hare) Peter Macdonald La Plante Productions
The Golden Years (Tenpl) Paul Bryers Channel Four

THEATRE
DIRECTOR
COMPANY
Occupational Hazard (Karim) Simon Godwin Hampstead Theatre
Half Life (Reverend Hill) Nancy Meckler Theatre Royal Bath
Drawing The Line (Nehru) Howard Davies Hampstead Theatre
A Midsummer Night's Dream (Oberon) Gary Sefton Royal & Derngate Theatre
The Prophet (Hani/Metwali) Christopher Hayden Gate Theatre
The Comedy of Errors (Balthasar) Dominic Cooke RNT
Ruined (Mr Harari) Indhu Rubasingham Almeida Theatre
Arabian Nights (Shahrayar) Dominic Cooke RSC
Much Ado About Nothing (Don Pedro) Tim Sheader Regents Park
Baghdad Wedding (Kathum) Lisa Goldman Soho Theatre
Macbeth (Banquo) John Caird Almeida Theatre
Homebody/Kabul (Various) Declan Donellan Young Vic
A View From The Bridge (Marco) Deborah Paige Sheffield Crucible
Shakuntala (King Dushanta) Indhu Rubasingham The Gate Theatre
A Doll's House (Krogstad) Indhu Rubasingham Young Vic Theatre
Dracula (Dracula) Susannah Eastern Brooke BAC
Romeo and Juliet (Paris) Neil Bartlett Lyric Hammersmith
Sleeping Beauty (Prince) Deborah Shaw Palace Theatre
Crossfire (Various) Anna Furse Paines Plough Tour
Heer Ranjha (Ranjha) Jatinder Verma Tara Arts Tour
Unidentified Human Remains (Robert) Ian Brown Hampstead Theatres
Taming of the Shrew (Lucentio) Ian Wooldridge Edinburgh Lyceum
The Lover (Richard) Colin Gray Traverse Theatre
Romeo and Juliet (Tybalt) Ian Wooldridge Edinburgh Lyceum
Twelfth Night (Valentine) Sir Peter Hall Playhouse Theatre
Wuthering Heights (Heathcliff) Derek Nichols Theatre Royal, York
Noel Coward In Two Keys (Felix) Roger Clissold Thorndike Theatre